Mustafa Akgül Adına Pul Bastırıldı

PTT, Türkiye’de ‘internetin babası’ olarak kabul edilen ve 2017 yılında hayatını kaybeden

Doç. Dr. Mustafa Akgül adına pul bastırdı

PTT, Türkiye’de internetin başlaması ve yayılmasında büyük katkıları olan Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Akgül adına pul bastırdı. Bu özel pullar Türkiye’deki internetin 25. yılının kutlandığı tarih olan 12 Nisan 2018’de satışa sunuldu.

Türkiye’de internetin gelişmesi için çalışan ve çeşitli platformlarda internetin yayılması için faaliyetlerde bulunan Doç. Dr. Mustafa Akgül, 10 Mayıs 1948 tarihinde doğdu, 1970’de ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümünden, 1974 ODTÜ Matematik Bölümünden mezun oldu, 1981’de Waterloo University’den (Kanada) Combinatorics and Optimization üzerine doktora derecesini aldı. İnternet Kurulu, Kamunet Teknik Kurulu, TOBB Sektör Kurulu üyelikleri ve Türkiye Bilişim Derneği Yönetim Kurulu üyeliği yapan Akgül, İnternet Teknolojileri Derneği ve Linux Kullanıcıları Derneği başkanlık görevlerinde de bulundu. 14 Aralık 2017 tarihinde hayatını kaybeden Akgül, ‘internetin babası’ olarak anılıyordu.

İnet-tr İnternet Konferansları, Akademik Bilişim ve İnternet Haftası’nı düzenleyen ekibin başında yer alan Akgül, ilk basılı Türkçe internet kitabı olan “İnternet: Bilgiye Erişimin Yeni Araç ve Olanakları”nın yazarıydı. University of Delaware ve North Carolina State University’de misafir hocalık yapan Akgül, 1987’den 2017 yılına kadar Bilkent Üniversitesi öğretim üyesi olarak çalışıyordu.

Önceki Yazı CLPA, KOBİ’ler ve Bilişim Kongresi’nde Sanayi 4.0 ile dijitalleşen üretimde kontrol ve iletişim teknolojisi CC-Link’in önemini anlattı
Sonraki Yazı 7. Genç Beyinler Yeni Fikirler Proje Pazarı ve Bitirme Projeleri Ortak Sergisi

Benzer Yazılar

TBD Haberleri

TBD’den B.İ.G. Kids Camp Eğitimi

“B.İ.G. Kids Camp Eğitimi” 9-14 Yaş Arası Çocuklar için   29 Ocak – 2 Şubat 2018 Tarihlerinde Başlıyor!

TBD Haberleri 0 Comments

TBD 45. Yıl Mesajı

Değerli bilişimciler, Günümüzden 50 yıl önce, YAZILIM sözcüğünü “Software” karşılığı olarak kullanmaya başladığımız andan itibaren, kavramlarını tek tek içselleştirerek yaşamımızın  ayrılmaz parçası haline getirdiğimiz bilgisayar ve bilişim teknolojilerini ülkemizi 21.