TBD’den İnternet Tabanlı Sosyal Proje Atağı

TBD’den, İnternetin Doğru Kullanılmasına Yönelik Farkındalık Projesi

Türkiye Bilişim Derneği’nden (TBD) internet tabanlı sosyal proje atağı. Bilişimde Türkiye’nin öncüsü olan TBD, internet üzerinden halka açık video konferanslarla uzman konuklar eşliğinde toplumsal konulara değinecek. TBD, Herkes İçin Kütüphane Projesi (HİK) ile gerçekleştirdiği işbirliği programı çerçevesinde “HİK-TBD Webinarlar Serisi” düzenlenmeye başlıyor.

İnternet üzerinden video konferans seminerleri (Webinar) şeklinde gerçekleşecek etkinliklerin ilki “Çocuk İstismarının Engellenmesi” konusunda Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Koruma Birimi, Çocuk ve Bilgi Güvenliği Derneği’nden Prof. Dr. Betül Ulukol’ tarafından 12 Temmuz Çarşamba günü saat 10.00’da düzenlendi.

TBD-HİK (Herkes için Kütüphane) işbirliği programı çerçevesinde gerçekleştirilen webinarlar serisinin ilki olan Prof.Dr.Betül Ulukol’un “Çocuk İstismarının Engellenmesi” temalı konuşması 1300 kişiden fazla kişi tarafından canlı olarak izlendi. Sunuma 269 lokasyondan canlı bağlantı kuruldu. Webinarın linkine https://m.youtube.com/watch?v=53AMq8YMcq0&feature=youtu.be adresinden ulaşabilirsiniz.

TBD, internetin doğru kullanılmasına yönelik farkındalık oluşturmak için yeni bir projeye imza atıyor. Türkiye’deki kütüphanecik anlayışına yeni bir soluk getiren HİK Projesinin, TBD iş birliği içerisinde devam ettireceklerini söyleyen TBD Genel Başkanı Rahmi Aktepe,  “Türk halkı internet kullanımında dünya liderliğine doğru yol alıyor. İnternet sadece genel kullanıcı için sosyal medya paylaşımlarından ya da oyun oynamaktan ibaret değildir. İnternet toplumsal duyarlılığı arttırmak, bilinçlendirmek ve topluma fayda sağlayan projelerle pozitif olarak kullanılmalı. Ülkemizde internetin doğru ve yararlı bir şekilde kullanılabileceğini halka uygulamalı olarak göstermeliyiz. Biz de TBD olarak, internetin doğru kullanılmasını göstermek için örnek bir projeye destek veriyoruz” ifadelerini kullandı.

TBD ve HİK işbirliği içerisinde 15 günde bir tekrarlanması planlanan etkinliğin ikincisi “Sosyal Medyada Riskler ve Güvenlik” olacak ve 1 Ağustos 2017 saat 10.00’da gerçekleşecek. Türkiye’de acilen ele alınması gereken ve toplumu yakından ilgilendiren konuların işlendiği webinardan 6 tane daha düzenlenmesi planlanıyor. Webinarı izlemek isteyenler TBD internet sayfasından gelecek programların duyurusunu takip edebilirler. Proje paydaşlarından HİK, hakkında detaylı bilgiye de http://www.herkesicinkutuphane.org adresinden ulaşılabilir.

Önceki Yazı Etik Eğitimi ve Etik Liderlik Semineri
Sonraki Yazı Türkiye'nin en iyi bilişim şirketleri açıklandı

Benzer Yazılar

TBD Haberleri 0 Comments

TBD BİMY’23 Etkinlik Sonuç Raporu Yayınlandı

“Bilişimle Kalkınmada Sanayi 4.0” ana temasıyla 24-27 Mart 2016 tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirdiğimiz TBD (BİMY’23) 23. Bilgi İşlem Merkezi Yöneticileri Semineri’nin etkinlik sonuç raporu yayınlandı. Rapora http://bimy.org.tr/etkinlik-sonuc-raporu/ adresinden ulaşabilirsiniz.  

TBD Haberleri 0 Comments

Bilişim 2016 “Bilişim Hizmet Ödülleri” Adaylarınızı Bekliyoruz…

Türkiye Bilişim Derneği (TBD) tarafından organizasyonu yapılan ve bilişime taraf tüm kesimlerin yer aldığı “Bilişim 2016”,TBD 33. Ulusal Bilişim Kurultayı 8-9 Aralık 2016 tarihlerinde Sheraton Ankara Hotel & Convention Centre’de