Çıkış Yok

İ. İlker TABAK

İ. İlker TABAK

 

 

 

 

Yeni kavramlar, yeni uygulamalar, yeni aygıtlar, yeni teknikler, yeni teknolojiler çevremizi hızla kuşatmakta. Yeniliklerin peşinde koşanlar, yeniliği bilişimde arayanlar, bilişimi yenilikte arayanlar birbirlerinden haberleri olmadan aynı hedefe yönelmiş durumdalar. Yollar farklı olsa bile hedef kalkınma ve büyüme olmuştur.

Bilişim sektörünün diğer tüm sektörlerle kesişen bir yapısı olduğunu, bu anlamda yatay bir sektör olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Dikey sektörler adı verilen inşaat, sağlık, eğitim, lojistik, turizm, tarım, ilaç, otomotiv, savunma, enerji gibi sektörlerin yanı sıra spor, sanat, sinema, tiyatro, medya, eğlence gibi sektörler de bilişimle içiçe geçmiş durumdadır. Bilişim sektörü de bu anlamda yatay sektör olarak değerlendirilmiş ve bilişimin ülke ekonomisine sağlamakta olduğu katma değer nedeniyle önemi vurgulanagelmiştir. Bilişim, kendisi ekonomik büyüklük olarak küçük olmakla birlikte diğer sektörler üzerindeki olumlu etkisi nedeniyle ekonomik verimlilik çarpanı büyük bir sektördür.

Toplumun genelinin gözü önünde olan, bilinen bu dikey sektörlerde çalışanların bugün geldiğimiz noktada bilişimden, yazılımdan, teknolojiden yoğun olarak yararlandıklarını aktardıkları başarı öykülerinde görüyoruz.

Hacettepe Üniversitesi’nde 20 Şubat 2016’da gerçekleştirilen Hacettepe Üniversitesi İleri Düzey Sağlık Teknolojileri Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (STEM) organize ettiği, Hacettepe Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi’nin desteklediği “Medikal Üç Boyutlu Modellemede Uluslararası Standartlar” konulu sempozyumda sağlık alanında üç boyutlu yazıcı teknolojileri ve simulasyon alt yapıları kullanılarak cerrahi modelleme, teknolojik eğitim modelleri ve bu uygulamaların farklı disiplinlerdeki kullanımları ile, üç boyutlu yazıcıların yalnızca anahtarlık gibi oyuncaklar yapmakta kullanılmadığını  bir kez daha gördüm.

Sempozyumda medikal üç boyutlu uygulamaların standardizasyonu, teknolojideki gelişmeler, dental cerrahide bilgisayar yardımlı cerrahi ve sanal gerçeklik uygulamaları, plastik cerrahi ameliyatlarında cerrahi planlamada üç boyutlu modelleme, ortopedi, kardiyovasküler cerrahide üç boyutlu animasyon ve simulasyon uygulamaları, laparoskopik cerrahide üç boyutlu cerrahi, tıp eğitiminde üç boyutlu sistemler, biyomateryallerin üç boyutlu modellerde kullanımı ve ürolojide eğitimde taze dondurulmuş kadavra modelinden üç boyutlu simulasyon modellerine aktarım konularında yapılanlar ve yerli uygulamalar gurur vericiydi.

TBD Ankara Şubesi tarafından 25-26 Şubat 2016 günlerinde düzenlenen 1. Uluslararası Bilişim ve Lojistik Konferansı’na (www.ublk.org) katılan ülkemizin birbirinden değerli lojistik firmalarının ve sivil toplum kuruluşlarının yöneticilerinin bilişimden nasıl yararlandıklarını görünce yıllar önce ortaya koyduğumuz hedeflere varmak için önemli bir yol aldığımızı gördüm.

Biz bilişimcilerin, ısrarla anlatageldiğimiz bilişimi kullanmadan kalkınma olamaz, büyüme olamaz, özlediğimiz refah düzeyine ulaşamayız söylemlerimizin karşılık bulmasından duyduğum mutluluğu anlatmaya kelimeler yetersiz kalır. Unutmayalım ki, kalkınmak için, büyüme için dün olduğu gibi, bugün ve yarın da bilişimden başka çıkış yok…

Önceki Yazı Hatice, Saadet ve Ölçüm
Sonraki Yazı TMMOB’den Milletvekillerine Açık Mektup

You might also like

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!