Ülkemizde İnternet’in Öncülerinden Doç.Dr.Mustafa Akgül’ü Kaybettik

14.12.2017

Füsun Nebil

Dün ülkemizdeki internetin öncülerinden Doç.Dr.Mustafa Akgül’ü kaybettik. Kendisi son 3-4 seneden bu yana kanser hastalığından muzdaripti. Bilkent Üniversitesi öğretim üyesi olan Akgül, aynı zamanda “açık kaynak yazılım” ve “Linux sistemler”in ülkemizdeki en büyük destekçilerinden birisiydi. Akgül her sene nisan ayında “İnternet Haftası” adıyla düzenlenen ve mottosu “İnternet Yaşamdır” olan internet kutlamalarını da organize eden ekibi yönetiyordu.

Akgül’in cenaze namazının 15 Aralık Cuma günü, Bilkent Doğramacızade Ali Paşa Camii’nde ikindi namazını müteakip kılınacağı ve cenazesinin Karşıyaka Mezarlığı’na defnedileceği bildiriliyor.

Açık Kaynak Sevdalısı

Ben Akgül ile 1997 yılında, İnternet Servis Sağlayıcılara yol göstermek için Boğaziçi Üniversitesinde düzenlenen bir toplantıda karşılaştım. O dönemde, interneti desteklemek ve yayılımını geliştirmek için bireysel inisiyatif ile çalışan ve 4 farklı üniversitenin, 4 akademisyenden birisiydi. Boğaziçi Üniversitesinden Prof.Dr.Ufuk Çağlayan, bugün kendisini aynı zamanda astronomi konusundaki yazı ve Tv programlarından tanıdığımız Ankara Üniversitesinden Prof.Dr.Ethem Derman, ODTÜ’den Dr.Atilla Özgit ve Bilkent Üniversitesinden Doç.Dr.Mustafa Akgül. Sonraki yıllarda esprili bir şekilde “4lü çete” şeklinde adlandırılan bu grup, o gün İnternet Servis Sağlayıcılarına bir dernek kurmaları için yol göstermişler ve sonradan TİD adını alan o günkü ismi TİSSAD olan derneğin kurulmasını sağlamışlardı.

Mustafa Akgül, yine o günlerde Ulaştırma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı olan Tahir Dengiz’in fikriyle oluşturulan İnternet Üst Kurulu’nun kuruluşunda da faal görev almış ve AKP dönemine kadar da, diğer 3 arkadaşı ile birlikte bu kurulun üyeleri arasında yer almıştı.

Akgül, aynı zamanda o günlerde henüz yaygınlaşmamış olan Linux konusunu destekleyen, Linux Kullanıcıları Derneğini (LKD) kuran ve 8 sene başkanlığını yürüten bir açık kaynak sevdalısıydı. Dünyada henüz açık kaynak dalgasının yükselmediği, daha marjinal kaldığı ilk dönemlerde bu konuda baskın bir yaklaşım gösteriyordu.

Akgül ile en son ekim başında konuştuk. Bir arkadaşımdan rahatsızlandığı mesajını aldığım için aramıştım. Çok iyi durumda olmadığını kendisi de ifade etmişti.

Geçen hafta şöyle bir mesaj gördüm;

Doç.Dr.Mustafa Akgül Kimdir?

1970 ODTÜ İnşaat Mühendisliği, 1974 ODTÜ Matematik/Yöneylem mezunu olan Mustafa AKGÜL, 1981 yılında Waterloo University’den (Kanada) Combinatorics and Optimization üzerine doktora derecesini aldı. University of Delaware ve North Carolina State University’de misafir hocalık yaptı. 1987’den beri Bilkent Üniversitesi çalışıyordu.

İnternet Teknolojileri Derneği ve Linux Kullanıcıları Derneği kuruculuğu ve uzun süre başkanlık görevlerini gerçekleştirdi. Her yıl yapılan İnet-tr İnternet Konferansları, Akademik Bilişim, ve İnternet Haftası’nı düzenleyen ekibin başında yer almaktaydı.

Akgül’ün bu sene içinde katıldığı Açık kaynak konferansındaki konuşmasını aşağıda izleyebilirsiniz.

Linux Kullanıcıları Derneği ve TBD Başkanı Açıklaması

Vefatının öğrenilmesi sonrasında Linux Kullanıcıları Derneği’nden yapılan açıklama şu şekilde;

Derneğimizin kurucusu ve onursal üyesi olan Doç. Dr. Mustafa Akgül, bir süredir tedavi gördüğü hastanede bugün Hakkın rahmetine kavuşmuştur, merhuma Allah’tan rahmet diliyoruz. Ailesinin acısını paylaşıyor, başta ailesine, üyesi olduğu dernek çalışma arkadaşları, üniversite çalışma arkadaşları ve öğrencilerine sabır ve baş sağlığı diliyoruz.

 Türkiye’de özgür yazılım topluluğunun dernekleşme öncesinde geçen 7 yılına öncülük etmesinin yanı sıra Linux Kullanıcıları Derneği’nin kurulmasının ardından ilk 8 yılında da yönetim kurulu başkanlığı görevini yürütmüştü. Derneğin uzun yıllardır gelenek haline gelen ve onbinlerce kişiye ulaşan Özgür Yazılım ve Linux Günleri (Şenliği), Akademik Bilişim Öncesi Kurslar, Linux Yaz Kampı etkinliklerinin de öncüsü ve destekleyicisi olmuştur.

 Hiç bitmeyen yaşam enerjisi artık bizlerin içinde yaşıyor. Her birimize aşıladığı özgür yazılım felsefesini daha da ileriye taşıyacağız.

LKD Yönetim Kurulu

TBD Başkanı Rahmi Aktepe de şunları söyledi;

“Mustafa Akgül, büyük bir kayıp. Biz bilişimciler için Mustafa Akgül tam bir STK adamıydı. İnterneti tüm Türkiye ondan öğrendi. Bir konuşmamda “internetin duayeni” diye bahsetmiştim kendisinden. O gerçekten internetin duayeni idi. Bir mücadele adamıydı. Bazen tek başına mücadele eder. Bazen onu seven, saygı duyan gençlerle birlikte.

 O hep gelişmiş teknolojiler ve bilgi üreten, bilgiye değer veren bir Türkiye düşlerdi. Ondan “İnternet Yaşamdır” sözcüğünü yüzlerce, binlerce kez duyduk. O hepimiz için iyi bir örnekti. Umut ediyorum ki, örnek olmaya devam edecek ve hayatımıza Mustafa Akgül gibi olmak diye bir deyim girecek. Allah rahmet eylesin. Ruhu şad olsun”.

Akgül için bir veda yazısını da 4’lü çeteden Prof.Dr.Ethem Derman yazdı.

www.turk-internet.com/portal/yazigoster.php?yaziid=57955 target=_blank “Eşimi kaybettim” başlıklı bu yazıya, burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

Önceki Bilişim 2017 “Bilişim Hizmet Ödülleri” Adaylarınızı Bekliyoruz…
Sonraki TBD Bilişim 2017- 34. Ulusal Bilişim Kurultayına Bekliyoruz!

Benzer Yazılar