Bir aile iletişime yılda 3 bin TL’ye yakın harcarsa…

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER), ülkemizde 2017 yılında bir sabit telefon ile genişbant internet aboneliği bulunan ve her bireyi cep telefonu hattı sahibi olan 4 kişilik bir ailenin aylık ortalama haberleşme giderinin yaklaşık 234 TL olduğunu açıkladı.

TELKODER’in her yılın sonunda düzenli yaptığı analiz kapsamında açıkladığı “Elektronik Haberleşmede Aile Giderleri Raporu”na göre, Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin haberleşme gideri yıllık 2 bin 813 TL’ye ulaştı. Bu rakamın 622 TL’sini ise devlete ödenen vergi oluşturuyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) yayınladığı veriler ile TELKODER’in yaptığı genel sektör değerlendirmesi sonucunda bir sabit telefon ve bir genişbant internet aboneliği olan, her bireyinin cep telefonu sahibi olduğu 4 kişilik bir ailenin aldığı haberleşme hizmetleri için ayda ortalama 234 TL harcadığı belirlendi.

TELKODER’in raporuna göre, sabit telefona aylık ortalama 24,87 TL ödeniyor. Aynı raporda, üç GSM operatörünün abonelerinin ortalama aylık ödemelerinin ise 28,29 TL’ye ulaştığı belirtiliyor. Sabit internet bağlantısı için ise aylık ortalama 44,56 TL ödeniyor. Bu giderlerin hepsine yüzde 18 KDV’nin yanı sıra, mobil telefon haberleşme için yüzde 25, sabit telefon haberleşme için yüzde 15, sabit ve mobil internet hizmetleri için yüzde 5 Özel İletişim Vergisi’ni (ÖİV) de eklemek gerekiyor. Devlete ödenen toplam 52 TL aylık vergi eklendiğinde, tüm bireyleri cep telefonu sahibi olan 4 kişilik bir ailenin haberleşme gideri ayda ortalama 234 TL’ye, yılda ise yaklaşık 2 bin 813 TL’ye ulaşıyor. TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak, sonuçları şöyle analiz etti:

Vergi yükleri hafifletilmeli

“1999 Gölcük depremiyle hayatımıza geçici olarak giren ÖİV’yi vatandaşlarımız 18 senedir ödüyorlar. Dünyanın hiçbir ülkesinde olmayan bu vergi artık kaldırılmalıdır. 2018 Ocak’ında yürürlüğe girecek son torba yasa ile konuşma üzerinden alınan bu vergi düşürüldü ancak internette yüzde 50 artırıldı. Veri kullanımı katlanarak büyürken, bu artış, kısa ve orta vadede vatandaşlarımıza önemli bir yük getirecek. Haberleşme hizmetlerine uygulanan bu yüksek vergi politikaları aile bütçelerini zorluyor. 2018 yılında hem serbestleşmenin hızlandırılarak rekabetin arttırılması hem de bu vergi yüklerinin hafifletilmesi hususunda devletin gerekli yaklaşımı göstereceğine inanıyoruz. Açıkladığımız bu giderlere haberleşme cihazlarının bedelleri dahil değil… Ülke olarak pek çoğumuz kullanmadığımız özelliklere sahip cep telefonlarına çok yüksek paralar ödüyoruz ve bu cihazları çok sık değiştiriyoruz, bu harcamalar aile bütçesi için ağır yük oluşturuyor, bu alışkanlığımızı değiştirmeliyiz.”

Önceki Emrehan Halıcı : Ecevit'in Sloganı 'Köy-Kent'lerden, Teknokent'lere' İdi
Sonraki Boğaziçi Üniversitesi ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı el sıkıştı: Teknoloji ve sanayide işgücü niteliğini artırma projesi

Benzer Yazılar