10 Yaşındaki Alp’ten, Türkiye’yi Gururlandıran Ödül!

Alp Aydınlar henüz 10 yaşında. Suriyeli çocuklar için geliştirdiği “Umut için Bir Hamle” isimli sosyal sorumluluk projesi ile Kanada’da çok prestijli bir ödül kazandı. Üstelik Uluslararası Oyun Derneği’nin bu ödülünü alan en küçük yarışmacı da oldu. Bu proje sayesinde 8-12 yaş arasında satrançla tanışan 123 Suriyeli çocuktan 5’i, şimdi lisanslı sporcu.

Alp Aydınlar, geçtiğimiz ay, Suriyeli çocuklara yönelik geliştirdiği sosyal sorumluluk projesiyle uluslararası yarışmacıların arasından sıyrıldı ve 1993 yılından beri verilen çok prestijli bir ödül kazandı. Uluslararası Oyun Derneği (IPA) tarafından Kanada’nın Calgary şehrinde düzenlenen konferansta; Kanada’dan 2, İtalya, Yeni Zelanda ve Hong Kong’tan birer yarışmacının yanında “Mükemmellik ve Etkinin Tanınması” ödülünü kazanan en küçük aday oldu. Alp Aydınlar, ödül almanın kendisine çok gurur vermekle beraber Suriyeli çocukları satrançla tanıştırmaktan ve onlarla arkadaş olmaktan çok mutlu olduğunu söyledi.

Satranç oynamak, savaş mağduru çocuklarda fark yarattı

İstanbul Enka Okulu’nda 5. Sınıf öğrencisi olan Alp Aydınlar, projesi hakkında şu bilgileri verdi: “Sınıfımla birlikte, bir sosyal sorumluluk projesi için Suriyeli öğrencileri ziyaret etmek üzere Zehra Ülker ilkokulu Geçici Eğitim Merkezi’ni ziyaret ettik. Suriyeli öğrencilerin yoğun ders yaptıklarını ama bunun dışında farklı aktivitelerinin olmadığını fark ettim. Ben de bu duruma üzüldüm ve onların oyun oynayacağı bir proje geliştirmek istedim. Kendim de satranç oynuyorum ve lisanslı oyuncuyum. Onlar da satranç oynamalı diye düşündüm.”

Bir proje geliştirmek için kolları sıvadığını söyleyen Alp Aydınlar, projesine “Umut için Bir Hamle” ismini verdiğini belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Suriyeli arkadaşların satranç oynayabilmesi için önce malzeme gerekiyordu. Bağış topladım; bu bağışlarla özel satranç tahtaları, malzemeler aldım. Ayrıca ders vermesi için annem ve babamla beraber öğretmenleri organize ettik. Dersler, 2017 yılının Ocak ayında başladı ve hala devam ediyor.”

Alp Aydınlar, projesi ile 123 Suriyeli çocuğun satranç oynadığını ve içlerinden 5’inin Türkiye Satranç Federasyonu’ndan lisans alarak turnuvalara katıldığını belirtti. Katılan her çocuğa satranç takımı verdiklerini belirten Alp Aydınlar; “Onlar evlerinde de oynuyorlar. Hatta kardeşlerine de öğretiyorlar. “

Uluslararası Oyun Derneği’nin yarışmasına katılırken amacının, Suriyeli savaş mağduru çocukların oyun oynamaya ne kadar çok ihtiyaç duyduklarını göstermek olduğunu söyleyen

Alp Aydınlar; “Onları lisans almaları, turnuvalara katılmaları ve hedeflerine ulaşmaları için cesaretlendirmek istiyorum.” diye konuştu.

 

 

Önceki ​İşitme Engelli Çocukların Aileleri için "Ses Getirenler Projesi"
Sonraki Türk Telekom Basın Açıklaması

Benzer Yazılar

Sektör Toplantı ve Haberleri 0 Comments

Women TechMakers 2017 Başlıyor!

Ankara’da üçüncüsü düzenlenecek WTM (Women TechMakers) Ankara konferansı 25 Mart tarihinde Bilkent Cyberplaza’ da düzenleniyor.WTM etkinlikleri, dünya’da Google sponsorluğunda yaklaşık 39 ülkede toplamda 58 etkinlik olarak gerçekleşiyor. 91

Sektör Toplantı ve Haberleri
Sektör Toplantı ve Haberleri