e-Adalet alanında yürütülen faaliyetler e-Devlet dönüşümünün öncülüğünü yaptı

Başkent senin, karar senin’ sesleri yeni bir sayısal dönüşümün habercisi

 Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, ‘Akıllı Kent’ uygulamalarını Başkentlilerle buluşturmaya devam ediyor. Katılımcı demokrasi anlayışı doğrultusunda hazırlanan ‘Başkent Mobil’ uygulamasının ardından ‘BLD Digital 4.0’ hayata geçiriliyor. Ankaralıların fikir, öneri ve taleplerini iletebilmeleri için dijital ortamda ‘Söz Hakkı’ ile ‘Başkent Genç’ platformları üzerinden kent yönetimine katılımlarının sağlanması amaçlanıyor.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, kent yönetiminde Başkentlilere söz verecek yeni bir uygulamayı başlattı. Sosyal medya hesapları üzerinden dijital belediyecilik uygulamalarına bir yenisini daha eklediklerini açıklayan Yavaş, yeni uygulamayı şu sözlerle tanıttı: “Hazırsak başlayalım… Artık Ankara’yı Ankaralılar yönetmeye başlamıştır. Kentin dört bir yanından yükselen ‘Başkent senin, karar senin’ sesleri yeni bir dijital dönüşümün habercisidir. Ankara’nın bu eşsiz ve güzel hikâyesini oluşturan sizsiniz. Artık dijital katılımcılık ile bütçeyi yönetecek, yaşadığınız şehrin projelerini belirleyeceksiniz. Dijital belediyecilik 4.0’a hoş geldiniz.” Dünyada da örnekleri bulunan ‘Akıllı Kent Uygulamaları’nı başkente taşıyan Yavaş, yeni dijital uygulama ile e-Demokrasi’nin de temellerini atmış oldu.

Kent yönetiminde katılımcılık ilkesini yaygınlaştırmayı amaçlayan Başkan Yavaş, Başkent Mobil uygulaması içinde ‘Söz Hakkı’ ve ‘Başkent Genç’ platformları üzerinden tüm Ankaralıların fikir, öneri ve taleplerini iletmelerini sağlayacak. ‘Söz Hakkı’ platformuyla 7’den 70’e tüm Ankaralıların nerede oturduğundan eğitim durumuna, mesleğinden yaşadığı ilçeye kadar birçok soru sorularak Başkent’in demografik verilerinin oluşmasına da katkıda bulunulacak. ‘Söz Hakkı’ modülü üzerinden verilecek yanıtlarla kişilere bildirimler yapılacak. Bu sayede örneğin hem Keçiören’de oturan emekli kadınların temel isteklerinin ve ihtiyaçlarının ne olduğu tespit edilebilecek hem de kendi bölgelerinde bulunan bir araziye ne yapılacağına kendileri karar verebilecek.

‘Başkent Genç’ modülüyle gençlerin fikirleri hayata geçiriliyor

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda ‘Başkent Genç’ modülünü de başlatan Büyükşehir Belediyesi gençleri de unutmadı. Bu uygulamayla gençler fikir ve önerilerini, projelerini hem yazılı hem de video çekerek Büyükşehir Belediyesine gönderebilecek. Büyükşehir Belediyesi gençlerden gelen projeleri ilgili daire başkanlıklarına ileterek değerlendirecek. Gençlerin kendi mahalle ve ilçelerinde küçük gruplar oluşturarak kent yönetimine katılmaları ve söz sahibi olmalarını sağlamayı amaçlayan Büyükşehir Belediyesi, seçilen projeleri sosyal medya hesapları üzerinden paylaşarak hayata geçirecek.

 

 

Önceki Deniz salyasına karşı bütünleşik bir ‘Su Kalitesi Yönetimi’ oluşturulmalı
Sonraki Türkiye’nin ilk ‘Ulusal Yapay Zekâ Stratejisi’ yayımlandı

Benzer Yazılar

Sektör Toplantı ve Haberleri
Sektör Toplantı ve Haberleri

Türkiye’nin Geleceği İçin “Açık Veri Zirvesi” düzenlendi

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB), Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi ve Açık Veri ve Teknoloji Derneği iş birliğinde ‘Türkiye’nin Geleceği İçin Açık Veri Zirvesi’, 10 Haziran tarihinde düzenlendi. 6