Mustafa Akgül Adına Pul Bastırıldı

PTT, Türkiye’de ‘internetin babası’ olarak kabul edilen ve 2017 yılında hayatını kaybeden

Doç. Dr. Mustafa Akgül adına pul bastırdı

PTT, Türkiye’de internetin başlaması ve yayılmasında büyük katkıları olan Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Akgül adına pul bastırdı. Bu özel pullar Türkiye’deki internetin 25. yılının kutlandığı tarih olan 12 Nisan 2018’de satışa sunuldu.

Türkiye’de internetin gelişmesi için çalışan ve çeşitli platformlarda internetin yayılması için faaliyetlerde bulunan Doç. Dr. Mustafa Akgül, 10 Mayıs 1948 tarihinde doğdu, 1970’de ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümünden, 1974 ODTÜ Matematik Bölümünden mezun oldu, 1981’de Waterloo University’den (Kanada) Combinatorics and Optimization üzerine doktora derecesini aldı. İnternet Kurulu, Kamunet Teknik Kurulu, TOBB Sektör Kurulu üyelikleri ve Türkiye Bilişim Derneği Yönetim Kurulu üyeliği yapan Akgül, İnternet Teknolojileri Derneği ve Linux Kullanıcıları Derneği başkanlık görevlerinde de bulundu. 14 Aralık 2017 tarihinde hayatını kaybeden Akgül, ‘internetin babası’ olarak anılıyordu.

İnet-tr İnternet Konferansları, Akademik Bilişim ve İnternet Haftası’nı düzenleyen ekibin başında yer alan Akgül, ilk basılı Türkçe internet kitabı olan “İnternet: Bilgiye Erişimin Yeni Araç ve Olanakları”nın yazarıydı. University of Delaware ve North Carolina State University’de misafir hocalık yapan Akgül, 1987’den 2017 yılına kadar Bilkent Üniversitesi öğretim üyesi olarak çalışıyordu.

Önceki CLPA, KOBİ’ler ve Bilişim Kongresi’nde Sanayi 4.0 ile dijitalleşen üretimde kontrol ve iletişim teknolojisi CC-Link’in önemini anlattı
Sonraki 7. Genç Beyinler Yeni Fikirler Proje Pazarı ve Bitirme Projeleri Ortak Sergisi

Benzer Yazılar

TBD Haberleri

B.İ.G. Kids Camp Eğitimi Düzenlendi

TBD tarafından 29 Ocak – 2 Şubat 2018 tarihleri arasında B.İ.G. Kids Camp  Eğitim Kampı Düzenlendi 88

TBD Haberleri 0 Comments

TBD Başkanı İlker Tabak’ın Sözcü Gazetesi’nde yer alan açıklamaları…

TBD Başkanı İlker Tabak, bilgisayarların güvenli kullanımına işaret ederken siber güvenlikten daha önemli olanın “siber güvenilir kullanıcı” olduğunu söyledi. Sözcü Gazetesi’nde yer alan TBD Başkanı İlker Tabak’ın açıklamaları… Yazıya buradan