TBD, Bilişim Vadisinde düzenlenen “Ulusal Yapay Zeka Stratejisi” Toplantısına Katıldı

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile T.C. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından hazırlanan Türkiye’nin “Ulusal Yapay Zeka Stratejisi”, 24 Ağustos 2021 tarihinde Bilişim Vadisinde düzenlenen program ile tanıtıldı.

Program esnasında, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa VARANK ile T.C. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha KOÇ, ekrana yansıtılan Yapay Zeka karakterleri ve kendi dijital ikizleri ile sohbet ettiler. Söz konusu tanıtım etkinliğine TBD Genel Başkanı Rahmi AKTEPETBD 2. Başkanı M. Ali YAZICI ve TBD İcra Kurulu Başkanı Dr. Aydın KOLAT katıldı.

Yayınlanan Ulusal Yapay Zeka Stratejisi dökümanın 14. sayfasında TBD tarafından hazırlanan “Türkiye’de Yapay Zeka’nın Gelişimi için Görüş ve Öneriler” Kavramsal Raporundan ve İçeriğinden bahsedilmekte ve önerilerimizin referans olarak kullanıldığı belirtilmektedir.

Ulusal Yapay Zeka Stratejisi’nde yer alan TBD ile ilgili görüş aşağıda yer almaktadır :

Türkiye Bilişim Derneği’ nin hazırladığı Türkiye’de Yapay Zekanın Gelişimi İiçin Görüş ve Öneriler Kavramsal Raporu’nda “altyapı”, “insan kaynağı”, “paydaş rolleri”, “hukuksal ve etik boyut”, “ölçünler (standartlar)”, “veri paylaşımı” ve “stratejiler” başlıkları altında YZ alanında ülkemizin sorunları değerlendirilmiş ve çözüm önerileri getirilmiştir. Bu doğrultuda YZ ekosisteminin oluşturulması ve uluslararası sistemlere eklemlenmesi, Türkiye’de YZ teknolojilerinin geliştirilmesi ile YZ’nin hukuki ve etik boyutlarının tartışılması ve çözümler üretilmesine odaklanılması önerilmiştir. “

Önceki Kişisel Verileri Koruma Zirvesi
Sonraki MEB 2021 Dönem Açılışı Basın Bildirisi

Benzer Yazılar

TBD Haberleri

TBD-TÜBİSAD Yaşam Boyu Hizmet Ödülü Sahibini Buldu

Türkiye Bilişim Derneği (TBD) tarafından 35. Ulusal Bilişim Kurultayı (Bilişim 2018) 21-22 Kasım 2018 tarihleri arasında “Dijital Ekonomi ve Ötesi” ana teması ile Sheraton Ankara Hotel & Convention Centre’de gerçekleştirildi.