TBD-TÜBİSAD Yaşam Boyu Hizmet Ödülü Sahibini Buldu

Türkiye Bilişim Derneği (TBD) tarafından 35. Ulusal Bilişim Kurultayı (Bilişim 2018) 21-22 Kasım 2018 tarihleri arasında “Dijital Ekonomi ve Ötesi” ana teması ile Sheraton Ankara Hotel & Convention Centre’de gerçekleştirildi.

Etkinliğin açılış töreninde TBD-TÜBİSAD işbirliğinde Türkiye bilişim sektörüne uzun yıllar hizmet etmiş, önemli katkılar sağlamış kişilere verilen “Yaşam Boyu Hizmet Ödülü” verildi. Bu yıl, Yaşam Boyu Hizmet Ödülü‘nün sahibi , TÜBİSAD YK Üyesi Prof. Dr.  Kemal CILIZ’ın oldu. Ödülünü Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı  Dr. Ali Taha KOÇ, TÜBİSAD YK Başkanı K. Erman Karaca ve TBD Genel Başkanı Rahmi Aktepe’nin elinden aldı.

“Yaşam Boyu Hizmet Ödülü” 1996 yılından beri, TBD ve TÜBİSAD işbirliğiyle Türk bilişim sektörüne uzun yıllar hizmet etmiş, önemli katkılar sağlamış kişilere verilmektedir.

Prof. Dr. Kemal CILIZ Kimdir?

Prof. Dr. KEMAL CILIZ Boğaziçi Üniversitesi/Infonet Yönetici Ortağı Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği mezunu Prof.Dr. Kemal Cılız, ABD’de Syracuse Üniversitesi’nden aynı alanda yüksek lisans ve doktora derecelerini aldı. ABD’de Yale Üniversitesi’nde Finans ve Ekonomi yüksek lisans derecesi de alan Dr. Cılız, 1989-1990 yılları arasında New York’ta Borg Warner şirketinin Mühendislik Hizmetleri Bölümü’nde sistem mühendisi olarak görev yaptı. 1991 de Türkiye’ye döndükten sonra Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde Doçent olarak çalışmaya başladı, 2004 senesinde Profesör unvanını aldı.

1992’den itibaren Türkiye’de bilgi teknolojileri, otomasyon ve telekomünikasyon sektöründe faaliyet gösteren firmalara danışmanlık yaptı. 1993- 1994 seneleri arasında ABD de University of California, Berkeley ve Yale Üniversitesinden araştırmacı olarak çalıştı.

Dr. Cılız, biri İnternet Servis Sağlayıcılığı, diğeri de ağ ve bilgi güvenliği alanlarında hizmet vermek üzere 1995 senesinde kurulan iki firmanın kurucu ortakları arasında yer aldı. Aynı zamanda, Türkiye’de dijital imzaların sertifikalandırılmasına yönelik ilk özel şirket oluşumunun (Tursign AŞ) kurucularından olan Cılız, 1997-2000 seneleri arasında Global One Türkiye’nin kurulumu sürecinde çalıştı ve satış destek, mühendislik ve operasyon hizmetleri direktörlüğü görevinde bulundu. 2000-2002 seneleri arasında kurucu ortağı olduğu Comnet A.Ş. de Genel Müdür olarak görev yapan Prof. Cılız’ın uluslararası konferanslarda sunulmuş bilgi teknolojileri, otomasyon sistemleri, ve ağ/bilgi güvenliği bildirileri ve yabancı dergilerde yayınlanmış makaleleri mevcuttur. Aynı zamanda Türkiye Bilişim Vakfı nın Yönetim Kurulu üyesi ve IEEE Senior üyesidir.

2002 senesinde Comnet in Borusan Teknoloji grubuna satılmasından sonra, Dr. Cılız kurucu ortağı olduğu Infonet de yönetim kurulu başkanlığını sürdürmekte ve Boğaziçi Üniversitesi’nde çalışmalarına devam etmektedir.

 

Önceki YAZILIM UÇAK DÜŞÜRÜR MÜ?
Sonraki TBD 20. Bilimkurgu Öykü Yarışması Ödül Töreni Gerçekleştirildi

Benzer Yazılar