Ankara Büyükşehir’in ‘Akıllı Kent Uygulamaları’ devam ediyor

Ankara Büyükşehir’in ‘Akıllı Kent Uygulamaları’ devam ediyor

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş tarafından daha önce prototipi tanıtılan ‘Akıllı Başkent Taksi Projesi’ kapsamında; Büyükşehir Belediyesi tarafından taksilere ücretsiz dijital taksimetre, yolcu koltuğuna da informatik ekran montajına başlandı. Projenin detaylarına ‘akillitaksi.ankara.bel.tr’ adresinden ulaşılabilir.

‘Akıllı Başkent Taksi Projesi’ kapsamında Büyükşehir Belediyesi tarafından taksilere ücretsiz dijital taksimetre, yolcu koltuğuna da informatik ekran montajının ilk etabında uygulanan test sürecinde; 100 adet taksiye ücretsiz taksimetre ve tablet takılırken, sürecin ardından Ankara’da faaliyet gösteren tüm taksilere sistem entegre edilecek. İhale sürecinin tamamlanmasının ardından Başkent’te isteyen diğer taksilere de bu sistem monte edilecek. ‘Akıllı Durak Sistemi’ ile öncelik durak taksilerine verilirken, yolcu mobil uygulama üzerinden taksi çağırdığında ilk olarak en yakın durağın sıradaki taksisine bildirim gönderilecek. Durakta taksi olmadığı takdirde ise yolcuya en yakın taksiye bildirim gidecek.

Zam dönemlerinde veya kaza sonrası yapılan kalibrasyon ve mühürleme işlemlerinde proje sayesinde taksici esnafı yüzde 65 daha az ücret ödeyecek. Günlük, haftalık ve aylık rapor ile cironun çok rahat hesaplanabileceği uygulamada, Çağrı Merkezi sistemi ile çoklu dil desteği de sağlanacak. Bu sayede yabancı müşterilerle taksi şoförü arasında iletişim güçlüğü ortadan kalkacak. ‘Araç Takip Sistemi’ sayesinde araç 7/24 izlenebilecek ve sisteme geçen taksici esnafı ayrıca anlaşma yapılan benzinliklerde indirimli akaryakıt imkânından da yararlanabilecek.

‘Kayıp Eşya Butonu’ ile araçta unutulan eşyaların bulunması kolaylaşacak

Proje kapsamında mobil uygulamayı indiren vatandaşlar, çevrim içi taksi çağırma imkânına sahip olacak. Taksiyi kullanan yolcular bundan sonra hem uygulama üzerinden hem de informatik ekran sayesinde gidecekleri mesafeyi, süreyi ve ödeyecekleri ücreti görebilecek. Talep halinde yolcular, yolculuk bittikten sonra taksi şoförüne 1’den 5’e kadar puanlama verebilecek ve sürücüye ait tüm bilgileri görebilecek. ‘Akıllı Başkent Taksi Projesi’ içinde yer alan ‘Kayıp Eşya Butonu’ sayesinde de araçta unutulan eşyaların bulunması daha da kolaylaşacak. Önümüzdeki süreçte alternatif ödeme imkânının da sunulacağı uygulama ile Başkentlilere daha konforlu ve güvenli ulaşım sağlanması hedeflenirken projenin detaylarına ‘akillitaksi.ankara.bel.tr’ adresinden ulaşılabilecek.

Önceki 14. Uluslararası Bilgi Güvenliği ve Kriptoloji Konferansı (ISC TURKEY)
Sonraki Kamuda Sosyal Yenilik Örneği: Yeni nesil kitle fonlama

Benzer Yazılar

Sektör Toplantı ve Haberleri

Samsung Geleceğin Mucitlerini Arıyor!

Öğrencilere bilimi sevdirerek onları yaratıcı düşünmeye ve yeni buluşlar yapmaya teşvik etmek üzere Yaratıcı Çocuklar Derneği ve Multi Channel Developers iş birliğiyle düzenlenen “Samsung Geleceğin Mucitleri” bilim yarışması için başvurular

Sektör Toplantı ve Haberleri 0 Comments

Oyun 2017 Başlıyor!

Türkiye 22. Zeka Oyunları Yarışması başladı. Bu sene toplam ödül 30.000 TL! Yaş ve eğitim sınırlaması olmadan, okuma yazma ve matematikte dört işlem becerisine sahip olan herkes Türkiye Zeka Oyunları