Deloitte, Teknoloji Fast 50 Türkiye 2017’de teknoloji sektörünün öncülerini belirledi

 

2006 yılından bu yana düzenlenen Deloitte Teknoloji Fast 50 Türkiye Programı’nda, son dört yılda %4564’lük büyüme kaydeden Oplog Operasyonel Lojistik birincilik ödülünü almaya hak kazandı.

Program, 12’nci yılında kurumların bilinirliğine ve çalışan motivasyonuna katkıda bulunmaya ve başarılı kurumların Türkiye’yi yurt dışında da başarıyla temsil etmeleri için destek olmaya devam ediyor.

Türkiye’nin en hızlı büyüyen teknoloji şirketlerine Avrupa ve dünyaya açılma fırsatı sunan Deloitte Teknoloji Fast 50 Türkiye 2017 Programı’nın sonuçları, Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı NRW.INVEST iş birliği ile Deloitte Values House’da düzenlenen ödül töreniyle açıklandı.

Türkiye’de 12’nci tamamlayan programın bu yılki birincisi, 2013 yılında, Bilkent Cyberpark’ta kurulan ve son dört yılda %4564’lük büyüme kaydeden OPLOG oldu. Ödül töreninde Armut %2800’lük büyüme ile ikinci olurken, Teknofix %1635 büyüme ile üçüncülük koltuğunda yerini aldı.

Türkiye’nin en hızlı büyüyen teknoloji şirketlerinin yarıştığı programda P.I. Works, NRW.INVEST Teknoloji Özel Ödülü’nün sahibi olurken; ‘Büyükler Ligi’ olarak anılan ve 2016 mali yılı süresince gelirleri 50 milyon Euro ve üzeri olan teknoloji şirketlerinin, son dört yıldaki büyüme hızlarına göre kendi aralarında değerlendirildiği ‘Big Stars’ kategorisinde ise; AselsanInnova ve Intertech ipi göğüsledi. Innova ayrıca, programın başladığı 2006 yılından bu yana Fast 50 listesine girebilme başarısı gösteren tek şirket olma özelliği taşıyor.

Deloitte Türkiye Ortağı ve TMT Endüstrisi Lideri Tolga Yaveroğlu, yaptığı açılış konuşmasında; “Bu yıl 12’ncisini gerçekleştirdiğimiz Deloitte Teknoloji Fast 50 Türkiye Programı, teknoloji sektöründe kısa bir geçmişe sahip şirketlerin yükselen performansını ortaya koymanın yanı sıra; sektörün köklü isimlerinin de gerçekleştirdiği yatırımlar ve çalışmaların başarısını yansıtıyor. Dijital dönüşüme öncülük eden ve ülkemiz için katma değer yaratan bu kurumlara, hem kat ettikleri yol, hem de hayata geçirdikleri çalışmaları için ödüllerini vermekten gurur duyuyoruz. Deloitte Teknoloji Fast 50 Programı aynı zamanda, bu başarılı kurumların Türkiye’yi yurt dışında da temsil etmelerine olanak sağlıyor. Bu yıl sıralamaya giren kurumların CEO’larının da belirttiği gibi, gelecek 5 yıl içerisinde, uluslararası pazarlara açılmak şirketlerin neredeyse yarısının gündeminde… Programımızın, bu açıdan da kurumlara katkı sağlayacak olması mutluluk verici” dedi.

NRW.INVEST Türkiye Temsilcilik Müdürü Dr. Adem Akkaya, ödül törenindeki konuşmasında, Deloitte Technology Fast 50 Türkiye Programı kapsamında, bilişim sektörünün değerli girişimcileriyle bir arada bulunmaktan kıvanç duyduklarını belirtti ve şunları ekledi: “Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti (NRW); dijitalleşme, inovasyon, mobilite ve start-up’lar konusunda Almanya’nın en önde gelen eyaletlerinden biri olma özelliği taşıyor. Eyalet, katma değer zincirinin tüm halkalarında ekonomisini dijitalleşme yolunda hızla ilerletiyor. Nitekim, Almanya’da kurulu her beş start-up’tan biri Kuzey Ren-Vestfalya kökenli… Bu durum bizim için çok da sürpriz bir sonuç değil. Zira NRW Eyaleti güçlü bir bilgi ve iletişim teknolojileri altyapısıyla bilişim sektöründe faaliyet gösteren şirketlere büyük avantajlar sağlıyor. Ayrıca, dijital dönüşümün tüm önemli konularında eğitim veren 70 üniversitesi ve en üst düzeyde araştırmacılarıyla, şirketlere büyüme ve gelişmeleri yolunda çok zengin bir yetenek havuzu sunuyor. Büyük veriden Endüstri 4.0’a, CPS’den akıllı şehirlere, bilgi teknolojileri güvenliğinden nesnelerin internetine (IoT), lojistik ve enerjiden robotik/yapay zekâya kadar dijital dönüşümün tüm önemli konularında araştırma merkezleri ve şirketler, NRW’de çalışmalarını başarıyla sürdürüyor. Biz de NRW.INVEST Turkey olarak, Türkiye bilgi ve iletişim teknolojileri sektöründe faaliyet gösteren girişimcileri, Kuzey Ren-Vestfalya’nın bu avantajlarından faydalanmaya, burada şirketleşmeye ve işbirliklerini geliştirmeye davet ediyoruz.”

Etkinlik kapsamında ayrıca Deloitte Türkiye Ortağı ve TMT Lideri Tolga Yaveroğlu’nun moderasyonuyla, TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Kübra Erman KaracaYASAD Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Ufuk Güneş ve NRW.INVEST Türkiye Temsilcilik Müdürü Dr. Adem Kaya’nın katılımıyla gerçekleşen ‘Bilişimde Sınır Ötesi Atılım’ konulu panelde sektörün gelişimi ve geleceği masaya yatırıldı.

2017 Deloitte Teknoloji Fast 50 Türkiye Programı’nda ilk 10’a giren şirketler;

Sıra Kurum Adı Büyüme Faaliyet Alanı
1 Oplog 4564% Yazılım
2 Armut 2800% İletişim
3 Teknofix 1635% Yazılım
4 Hype 1433% Medya
5 ARD GRUP 1191% Yazılım
6 PeakUp 1176% Yazılım
7 Insider 1068% Yazılım
8 oBilet 1041% Yazılım
9 Triomobil 868% Yazılım
10 RK Soft (MapCodeX)
Önceki Seslenen Kitap’ın Storytel’e Satışı Tamamlandı
Sonraki Lenovo Türkiye'nin Yeni Genel Müdürü Belli Oldu

Benzer Yazılar

Sektör Toplantı ve Haberleri 0 Comments

Avrupa’nın gündeminde yeni gizlilik yasası var

  Barcelona’da yeni AB Veri Koruma Yönetmeliği konuşulacak Kim, nasıl, ne kadar: Avrupa’nın gündeminde yeni gizlilik yasası var Avrupa’da gizlilik yasalarında son 20 yıldır yapılan en önemli reform olarak öne

Sektör Toplantı ve Haberleri

İK’da Dijital Vizyon: İnsan Kaynaklarının Dijital Dönüşümü Zirvesi, 14 Mart 2018

14 Mart 2018’de Point Hotel, Ankara’da “İK’da Dijital Vizyon: İnsan Kaynaklarının Dijital Dönüşümü Zirvesi” düzenlenecek 61