Huawei ve İstanbul Üniversitesi’nden Teknoloji Alanında Yeni İşbirliği

Huawei, İstanbul Ünivesitesi iş birliği ile Türkiye’nin bilgi ve iletişim teknolojileri kapasitesini kurmak ve Türkiye’de bilgi ve iletişim teknolojilerinin geliştirilmesini sağlamak amacıyla Huawei Yetkili Bilgi ve Ağ Akademisini (HAINA) kuruyor.

Huawei Yetkili Bilgi ve Ağ Akademisinde bilim insanları bilişim ve iletişim teknolojileri alanında eğitimler alma şansına sahip oluyor. Huawei, İstanbul Üniversitesi ile gerçekleştirdiği işbirliği kapsamında; IP ağ eğitimleri, güvenlik ağı eğitimleri, bilgi teknolojileri ağı eğitimleri ve iletişim teknolojileri eğitimleri yer alacak.

İstanbul Üniversitesi rektörlük binasında düzenlenen tören ile sözleşmeye imza atan Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi Direktörü “HAINA projesini 150’den fazla ülkeden faaliyete geçiriyoruz. Türkiye bilişim sektörünün gelişime katkı sağlayacak bir projeyi de Türkiye’nin ilk ve en köklü üniversitesi ile yapmaktan gurur duyuyoruz. İstanbul Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştireceğimiz bu proje sayesinde bilişim ve iletişim teknolojileri sektördeki nitelikli eleman gelişimine katkı saglamış olmaktan memnuniyet duyuyoruz.” dedi.

İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mahmut Ak, “Üniversitelerin en temel amacının bilgiyi insanla buluşturmak olduğu bilinci ile ürüne ve hizmete dönüşen iş birliklerine büyük önem veriyoruz. Türkiye’nin en köklü ve donanımlı teknokentlerinden biri olan Üniversitemizin teknokenti, bilgi ve deneyimlerin ürüne dönüşmesi bakımından önemli bir yere sahip. Türkiye’de bilgi ve iletişim teknolojilerinin geliştirilmesini sağlamak için Huawei ile yaptığımız bu iş birliği hem üniversitemiz hem de ülkemiz için büyük önem taşıyor. Bu protokol ile hem öğrencilerimiz en yeni teknolojileri öğrenecek hem de bilişim ve iletişim teknolojileri alanına nitelikli personel yetiştirilmesine katkıda bulacağız. Öğrenciler sektörün aramış olduğu yeterlilikler doğrultusunda alacakları eğitim ile sektör tarafından daha tercih edilen nitelikli bir iş gücünü oluşturacak. İşbirlikleri ve verdikleri destek için Huawei’ye teşekkür ediyoruz” dedi.

İlk etapta ağ ve güvenlik teknolojileri ile başlayacak eğitimler kapsamında akademi öğrencileri; ağ temelleri, anahtar ve yönlendiricilerin prensipleri, TCP / IP protokol ailesi, yönlendirme protokolleri, erişim kontrolü, ağ hatalarının giderilmesi, Huawei yönlendirme ve anahtarlama aygıtlarının kurulumu ve devreye alınması gibi teknik konularda bilgi ve pratik sahibi olacaklar. Ayrıca gelişmiş güvenlik duvarı teknolojileri, saldırı savunma teknolojisi, terminal güvenlik çözümü tasarımı, güvenli ağ altyapıları, terminal güvenliği ve servis güvenlik ağı çözümleri oluşturma konularında eğitimler alma şansı yakalayacaklar.

Huawei Yetkili Bilgi ve Ağ Akademisi’nde yüzyüze eğitimlerin yanı sıra, online olarak takip edilebilecek çevrimiçi eğitimler de yer alacak. Eğitimler sonunda Huawei başarılı olan öğrencilere proje uygulama imkanı sağlayacak.

Önceki Türk Telekom 9’uncu kez Türkiye’nin en değerli telekomünikasyon markası oldu
Sonraki ‘Akıllı Şehir İstanbul’ İçin İBB ve Ericsson’dan İşbirliği

Benzer Yazılar

Sektör Toplantı ve Haberleri 0 Comments

Türk Telekom şebekesi 5G’ye hazır

Türk Telekom, C-RAN Teknolojisi ile bağlantı hızı ve hizmet kalitesini iki kat artıracak Türk Telekom, 5G’ye geçişte önemli safhalardan olan “Merkezileştirilmiş Radyo Erişim Şebekesi (C-RAN) Teknolojisi”ni, Türkiye’de kendi şebekesinde uygulayarak,

Sektör Toplantı ve Haberleri 0 Comments

Türk Telekom 9’uncu kez Türkiye’nin en değerli telekomünikasyon markası oldu

Türk Telekom, 2016 yılının Ocak ayında gerçekleştirdiği tek marka birleşmesi sonrası marka değerini yıllık bazda yüzde 11 oranında artırarak tüm zamanların en yüksek marka değerine ulaştı. Uluslararası marka değerleme kuruluşu

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!