Kanada Hızlı İnterneti Vatandaşlık Hakkı İlan Etti

Kanada medeniyetin bir boyutuna daha imza attı. Yüksek hızda internet erişimini her vatandaşın erişebilmesi gereken bir “temel telekomünikasyon hizmeti” olarak kabul etti

Yüksek hızlı internet erişiminden sorumlu olan ulusal telekomünikasyon düzenleyicisi CRTC, tüm vatandaşlara internet hizmeti sunacak. Kanada Hükümeti kırsal alanlarda da internet erişiminin en hızlı şekilde olabilmesi için 750 milyon dolar bütçe ayırdı.

CRTC başkanı Jean-Pierre Blais, “İnternet, ekonomimizin, refahımızın ve toplumumuzun – aslında, her vatandaşın geleceğinin – iddialı hedefler belirlemesini ve tüm Kanadalıları 21. yüzyıla bağlamamızı gerektiriyor. Bu hedefler iddialı ve ulaşılması zor hedefler, pahalıya mal olacak ancak ilerlemek için başka seçeneğimiz yok.” diye açıklamada bulundu.

Hızlı interneti temel ve önemli bir hizmet olarak vatandaşlık hakkı sayılması, CRTC’nin de indirme ve yükleme hızları için yeni hedefler belirlemesine neden oldu. Sabit geniş bant hizmetleri için, tüm vatandaşlar, indirmelerde saniye başına en az 50 megabit ve yüklemeler için saniyede 10 megabit hızla sınırsız veri alma şansına sahip olacak. Bu karar, 2011’de belirlenen hedeflerin on kat artışı demek oluyor. CRTC, yaklaşık iki milyon Kanadalı’nın yani nüfusun % 18’inin internet kullanırken istenen hıza erişemediğini tahmin ediyor. 750 milyon dolarlık devlet fonu bunun çözümü için altyapı ödemelerine yardımcı olacak. Para beş yılda dağıtılacak ve CRTC, Kanadalıların % 90’ının yeni hıza 2021 yılına kadar erişmesini bekliyor.

CRTC, kablosuz iletişim servis sağlayıcılarının altı ay içinde de işitme engelli ve konuşma engelli kişilerin ihtiyaçlarını karşılayan platformlar sunması gerektiği konusunda, erişilebilirlik sorunlarını çözebilecek olan yeni dijital plana da değineceğinden bahsetti. Blais, ülkenin bu konularda piyasa güçlerine bağımlı kalamayacağı gerekçesiyle bunun da gelecek planlarına dahil edileceğini söyledi.

Önceki Oyun 2017 Başlıyor!
Sonraki Ulusal Sağlıkta Kalite Forumu II: Sağlıkta Endüstri 4.0

Benzer Yazılar

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!