Önce Ankara sonra 81 ildeki kadın girişimciler…

Ankara Sanayi Odası, TOBB Ankara Kadın Girişimciler Kurulu, TOBB ETÜ ve Çankaya Üniversitesi arasında, kadın girişimcilerin birbiriyle bağlantı kurmasına olanak sağlayacak W-COOP mobil uygulamasının hayata geçirilmesi için işbirliği protokolü, 20 Eylül tarihinde imzalandı. Mobil uygulamanın yazılımı, TOBB ETÜ ve Çankaya Üniversitesi Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği öğrencileri tarafından gerçekleştirilecek.

Yapımı süren W-COOP mobil uygulamada; şirket bilgileri, faaliyet alanları, ihtiyaç ve talepleri, duyurular, etkinlik takvimi ve girişimcilerin birbirleriyle çevrim içi görüşmeler yapabilecekleri özellikler yer alacak. Uygulama ilk olarak Ankara’da yaşayan kadın girişimcilerin kullanımına sunulacak, kısa bir süre içinde de tüm Türkiye’deki kadın girişimci kurulları üyeleri tarafından kullanılabilecek. Mobil uygulamanın yazılımı ise TOBB ETÜ ve Çankaya Üniversitesi Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği öğrencileri tarafından gerçekleştirilecek. İş birliği protokolü; ASO Başkanı Nurettin Özdebir, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB ETÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Sarınay, Çankaya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Selçuk Geçim ve TOBB Ankara İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Belma Yılmazyiğit tarafından ASO’da imzalandı. İmza törenine yazılımı gerçekleştirecek olan öğrenciler de katıldı.

Dünya pazarında yer alabilmek için farklı olabilmek gerek!

ASO Başkanı Özdebir yaptığı konuşmada, “Sınırlar kalktı. Artık dünya, ticaret açısından kocaman bir pazar haline geldi. Bu pazarda yer alabilmek için farklı olabilmek gerek. Ben sizleri özellikle tebrik ediyorum. Öğrenci kardeşlerim, bildikleriyle ortaya bir eser koyacaklar” dedi. Salgın döneminde dijital yaşama dönüşün çok hızlandığını belirten Özdebir, şunları kaydetti: “Buna benzer işler yapan veya bunun birtakım fonksiyonlarını yapan birçok platform var. Ama siz bunları tek bir platforma topluyor, bütün üyelerinizin ihtiyaçlarını karşılayabilecek ve sonunda da kendi ürünlerini, kendi yapmış oldukları işlerini, ticari faaliyetlerini paylaşarak müşterinin yanı sıra sadece sosyal ilişkiler değil, ticari ilişkilerinde gelişmesini sağlayacak bir platform meydana getiriyorsunuz. Kadın Girişimcilerin bu platforma sahip çıkması gerekir.”

Proje sayesinde bir araya gelecek kadın girişimciler sinerji yaratacak

Türk iş dünyasının çatı kuruluşunun üniversitesi olduklarını ve dolayısıyla bu tip üniversite sanayi iş birliği girişimci faaliyetlerinin kendilerini çok heyecanlandırdığını ifade eden TOBB ETÜ Rektörü Prof. Sarınay da, projenin kadın girişimcilere öncülük ve rehberlik yapması açısından önemli olduğunu vurguladı. Sarınay, “Türkiye’ye örnek olacak bir proje. Dolayısıyla proje sayesinde bir araya gelecek tüm kadın girişimcilerin yaratacağı sinerji büyük işlere yol açacak, büyük potansiyel ortaya çıkaracak. Bu projeye destek veren değerli hocalarımıza öğrencilerimize de teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. Çankaya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Geçim ise Türkiye’de üniversite sanayi iş birliğinin çok güzel bir noktaya geldiğinin ve daha da ileri gidebileceğinin altını çizdi. TOBB Ankara İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Yılmazyiğit, proje ile ilk hedeflerinin Ankara genelinde girişimci kadınlarının sayısını artırmak, birbirleriyle irtibatlarını sağlamak, ticaretlerini daha da ileriye götürerek ihracat hedeflerine ulaştırmak olduğunu söyledi. Projenin hayata geçtiğinde sadece Ankara ile sınırlı kalmayacağını söyleyen Yılmazyiğit, “Üniversite sanayi iş birliğiyle gerçekleştiren bu proje kadınlarımızı daha ileriye götürecek, birbirleriyle irtibatı ve çalışmayı daha da kolaylaştıracak. Bu proje, 81 ildeki kadın girişimciler kurulunun birbirlerini tanımaları ve çalışmalarını devam ettirmeleri şeklinde devam edecek” açıklamasını yaptı.

 

 

 

 

Önceki Yapay zekâ çalışmalarında; insan hakları göz önünde bulundurulmalı
Sonraki OLFARM, ‘Get in the Ring Global Final’de Türkiye’yi temsil edecek

Benzer Yazılar