Türkiye 23. Zeka Oyunları Yarışması OYUN 2018’in Birincileri Belli Oldu

Türkiye Zeka Vakfı tarafından 23 yıldır düzenlenen, Türkiye İş Bankası’nın sponsorluğunda ODTÜTÜBİTAK ve MEB destekleriyle gerçekleştirilen Türkiye 23. Zeka Oyunları Yarışması OYUN 2018’in final sınavı bu hafta sonu (13 Mayıs 2018 Pazar Günü) Ankara’da ODTÜ Fizik Bölümü ve İşletme Bölümü dersliklerinde gerçekleştirildi.

Yarışma her yıl artan katılımcı sayısıyla, bu yıl rekor sayıya ulaştı!

Her yaştan katılımcı tarafından merakla beklenen yarışma bu yıl 1 Şubat’ta başladı ve 38.131 kayıt ile rekor sayıya ulaştı.

Geçtiğimiz aylarda ilk aşama olan Eleme Sınavı ve online gerçekleştirilen Yarı Final sınavına toplam 6.864 kişi katıldı. Tüm aşamaları başarıyla geçen 1.294 yarışmacı en zorlu sınavda; final aşamasında yarışmaya hak kazandı. Final Sınavında yarışmacılara 10 soru yöneltildi.

Yarışmanın tüm aşamalarının soruları Türkiye Zeka Vakfı Başkanı Emrehan Halıcı tarafından hazırlanırken; değerlendirme ise zeka soruları alanının önemli isimlerden oluşan Soru Kurulu tarafından yapıldı.

Miniklerden sonra Emekliler de OYUN’a dâhil oldu!

Türkiye Zeka Vakfı, 7’den 70’e herkesin merakla beklediği yarışmaya katılımcıların talebi üzerine geçen yıl Minikler kategorisini eklemişti. Bu yıl emekliler de kendilerini deneyebildiler.

En zorlu aşama olan Final Sınavında her kategorinin birincisine 3.000TL, ikincisine, 2.000, üçüncüsüne 1.000’er TL ödül verildi. Yarışmacılar ödüllerini Türkiye Zeka Vakfı Başkanı Emrehan Halıcı, MEB Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, ODTÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özgül Yılmaz Tüzün, Türkiye İş Bankası Kurumsal İletişim Birim Müdürü Müge Oran, Türkiye Zeka Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Şeref Oğuz takdim ederken ilk 10 dereceye giren yarışmacılara kitap ve eğitim yayınlarından oluşan hediyeleri verildi.

Dereceye Giren Yarışmacılar

Minikler kategorisinde Ayşe Umay Bahçivan 67 puanla birinci, Utku Kayra Sarıtaş50+11 puanla ikinci, Nuri Deniz Durucu 50 puanla üçüncü olarak kategorilerinde derece alan isimler oldular.

Çocuklar kategorisinde ise Arda Ege Erdoğan 80 puanla birinci olurken, Ahmet Emir Kaya 78 puanla ikinci, Habil Cabbar Sağlam ise 73 puanla üçüncü olarak yarışmayı tamamladı.

Gençler kategorisinde Ozan Kaymak 95 puanla birinci olurken, Gürkan İnal 87 puanla ikincilik ödülünün sahibi oldu. Mehmet Tarık Doğanç ise 82 puanla kategorisinde üçüncü olarak yarışmayı tamamladı.

Yetişkinler kategorisinde derece giren isimler ve puanlar ise şöyleydi; Ufuk Demiray 100+21 puanla birinci, Mehmet Eren Durlanık 100+11 puanla ikinci olurken Salih Alan 87 puanla üçüncü oldu.

Yarışmaya bu yıl eklenen Emekliler kategorisine ise ilgi fazlaydı. Bu kategoride 78 puanla birinci olan isim, yarışmanın daimi katılımcılarından olan, geçmiş yıllarda yetişkinler kategorisinde aldığı derecelerle adından söz ettiren Murat Koz oldu. Koz ilk defa bu kategoride birinci olurken, Mustafa Başak 77 puanla ikinci, Ali İhsan Taş 58 puanla üçüncü olarak yarışmayı tamamladı.

OYUN 2018’de derece alan diğer isimler ve puanları ise şöyledir;

Minik

1. Ayşe Umay Bahçivan
2. Utku Kayra Sarıtaş
3. Nuri Deniz Durucu
4. Poyraz Aksakal
5. Duru Yıldırım
6. Ömer Ufuk
7. Elif Müge Arslantürk
8. Baha Oğuz
8. Ömer Akhan
8. Mustafa Efe Vural

Çocuk

1. Arda Ege Erdoğan
2. Ahmet Emir Kaya
3. Habil Cabbar Sağlam
4. Muhammed Anıl Gülaz
5. Ege Yiğit Köksal
6. Ömer Ufuk
7. Safa Yalçın
7. Zafer Yalçın
9. İrem Gülce Yazgan
10. Efe Özbal

Genç

1. Ozan Kaymak
2. Gürkan İnal
3. Mehmet Tarık Doğanç
4. Servet Hakan Altay
5. Yusuf Katırcı
5. Kerem Adem
7. Vahit Alp Hıdıroğlu
8. Hakan Karakuş
9. İbrahim Suat Evren
10. Ahmet Ayberk Durak

Yetişkin

1. Ufuk Demiray
2. Mehmet Eren Durlanık
3. Salih Alan
4. Uğur Sağlam
5. Kaan Çim
6. Salih Semih Gökçe
7. Semih Oral
8. Muhammet Furkan Merdan
9. Alper Balcı
10. Burak Can Biner

Emekli

1. Murat Koz
2. Mustafa Başak
3. Ali İhsan Taş
4. İsmail Üşümezoğlu
5. Mert Sungur
6. Nevzat Yokuş
7. Mert Er Karagülle
7. Veli Çıracı
9. Yavuz Aslay
10. Mehmet E. Akdeniz ve Uğur Yücel

Oyun 2018’den dikkat çeken istatistikler;

•En küçük yarışmacı 6, en yaşlı yarışmacı 78 yaşındaydı.
•En çok katılım sağlayan ilk beş il sırasıyla; İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Kocaeli…
•En çok katılım gösteren beş meslek grubu; Öğrenci, Matematik Öğretmeni, Elektrik-Elektronik Mühendisi, Bankacı, Makine Mühendisi…

OYUN 2018 kapsamında sınav sonrası yapılan etkinliklere ilgi büyüktü…

Final sınavından sonra katılımcılar davetli konuşmacıların sunum ve atölye çalışmalarına katıldılar. TZV Yönetim Kurulu Üyesi ve Yazar Dr. Şeref Oğuz zekanın başarıyla ilişkisinde çalışmanın öneminden bahsederek “Kolay Demedik Mümkün Dedik” derken , TZV Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ziya Selçuk “Hepimiz Zekiyiz” başlıklı konuşmasında “Nasıl Aptal Olunur?” sorusuna cevap aradı. Eğitim sistemimizdeki açıklıklara da değinen Selçuk “Çocuklarımızın zekalarını geliştirmeye çalışırken kişiliklerini koruyamıyoruz. Unutmamak gerekir ki insanı dik tutan şey kişiliğidir, zekası değil.” dedi. Rubik Küp Eğitmeni Selçuk Soner Akgül “Rubik Küp Gizemi” başlıklı ilgi çekici konuşması katılımcılar tarafından ilgiyle dinlenirken, Nefes Kolaylaştırıcı Yeşim Yaşar “Yaşam ve Nefes” başlıklı atölye çalışmasında nefesin hayatımızdaki önemine değenerek katılımcılara uygulamalar yaptırdı.

Ödül töreninde kısa bir konuşma yapan Emrehan Halıcı etkinliğe duyulan ilginin artmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek Türkiye Zeka Oyunları Yarışmasının bir yarışmadan ziyade düşünen, sorgulayan ve merak eden insanların bir arada olduğu bir buluşma olduğunu ifade etti.

MEB Bakan Yardımcısı Orhan Erdem ödül törenindeki konuşmasında bu tarz etkinliklerin önemine değinirken, müfredatlardaki kodlama eğitiminden de bahsetti.

Her yıl binlerce kişinin kendini denediği Türkiye Zeka Oyunları Yarışması’na; yaş, cinsiyet ve eğitim gibi sınırlamalar olmadan zekâsına güvenen herkes katılabiliyor. Amaç; insanların düşünme alışkanları ve yeteneklerini geliştirmeye katkıda bulunmak…

Önceki TÜTED’de Bayrak Değişimi
Sonraki TBD, 2017 Yıllık Değerlendirme Raporunu Yayınladı

Benzer Yazılar

Sektör Toplantı ve Haberleri
Sektör Toplantı ve Haberleri

İK’da Dijital Vizyon: İnsan Kaynaklarının Dijital Dönüşümü Zirvesi, 14 Mart 2018

14 Mart 2018’de Point Hotel, Ankara’da “İK’da Dijital Vizyon: İnsan Kaynaklarının Dijital Dönüşümü Zirvesi” düzenlenecek 61

Sektör Toplantı ve Haberleri

Netaş, 2017 Microsoft Türkiye 2017 Ülke Partneri Oldu

Netaş, Microsoft’un 2017 Yılı Türkiye Ülke Partneri Ödülü’nün sahibi oldu. 51