Salgın Döneminde Siber Güvenliğin Önemi Bir Kez Daha Arttı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) himayesinde, 24 Eylül 2020’de Ankara’da gerçekleştirilen 4.e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi’nde, Türkiye Bilişim Derneği (TBD) Genel Başkanı Rahmi Aktepe’nin organizasyon hakkındaki düşüncelerini dinledik.

Aktepe, etkinlik hakkında şunları söyledi: “Yaşamakta olduğumuz bu pandemi dönemi aslında, bizim kendi normallerimizi tabii ki zorluyor. Bu pandemi döneminde, bu hibrit uygulamanın yapılmış olması, aslında bizim uzun süredir bir araya gelmeyen arkadaşlarımız bir araya getirmesi, dolayısıyla da siber güvenlik konusunda tartışma imkânı vermesi açısından gerçekten çok önemli. Bunun ilk olması ve bundan sonra diğer sivil toplum örgütlerinin, hatta devlet kurumlarının bu şekilde hibrit uygulamalar yapmasının önünü açmış oldu, aslında bence gayet başarılı bir şekilde sürmekte, ümit ediyorum ki önümüzdeki dönemde bu hibrit uygulamalar yaygınlaşacak.”

Aktepe siber güvenlik konusunun önemini şu şekilde özetledi: “Aslında bu pandemi dönemi ile beraber, siber güvenliğin önemi bir kez daha arttı. Şu anlamda: Bizim varsaydığımız hızdan daha hızlı bir şekilde dönüşüm sağladık, hem ekonomide hem vatandaş alanında. Dolayısıyla bu gelişmeler sürecinde de siber güvenlik çok önemli hale geldi. Tabii ki siber güvenlik deyince iki temel şeyde konuşmamız lazım; bir bunun organizasyonu, bir de bunun yazılım tarafı açısında bakmamız lazım. Türkiye’de bunun açısından baktığımızda, iki alanda da çok başarılı olmadığımızı görüyoruz.”

Önceki Deneyimden Üretime KAViyer
Sonraki 8. Uluslar Arası Gelecekte Öğrenme Konferansı : Veri Devrimi

Benzer Yazılar

TBD Haberleri

Bilişim 2018 Hizmet Ödülleri Sahiplerini Buldu

Türkiye Bilişim Derneği (TBD) tarafından 35. Ulusal Bilişim Kurultayı (Bilişim 2018) 21-22 Kasım 2018 tarihleri arasında “Dijital Ekonomi ve Ötesi” ana teması ile Sheraton Ankara Hotel & Convention Centre’de gerçekleştirildi.

TBD Haberleri 0 Comments

Bilişim 2016 Hizmet Ödülleri Sahiplerini Buldu

TBD 33. Ulusal Bilişim Kurultayı (Bilişim’2016) “Bilişim ve Demokrasi” ana temasıyla 8-9 Aralık 2016 tarihlerinde Sheraton Ankara Hotel & Convention Centre’de gerçekleştirildi. Etkinlik kapsamında 9 Aralık 2016’da Sheraton Ankara Hotel & Convention