TBD Bilişim Çalışanlarının Sesi Oldu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Türkiye Bilişim Derneği (TBD) tarafından Bilişim Personelinin Özlük Haklarının İyileştirilmesi konulu toplantı 06 Şubat 2019’da Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Ana Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Toplantı, BTK Başkanı Sn. Ömer Abdullah KARAGÖZOĞLU, AK Parti milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı ARGE Başkan Yardımcısı Dr. Osman COŞKUN, Devlet Personel Uzmanı ve Bilişim Personeli İstihdamının Düzenlenmesi Komisyon Başkanı Sn. Duygu ALBAYRAK, kamu bilişim sektörü yöneticileri ve kamu bilgi işlem çalışanları olmak üzere 150 kişiyi aşkın katılımcı ile gerçekleştirildi. TBD Genel Başkanı Sn. Rahmi AKTEPE’nin açılış konuşmaları ile başlayan toplantı BTK Başkanı Sn. Ömer Abdullah KARAGÖZOĞLU’nun konuşmaları ile devam etti.

“Bilişim uzmanlığı bir kariyer olarak kabul edilmeli”

TBD Genel Başkanı Rahmi AKTEPE hem mesleki hem de toplumsal bir örgüt olduklarını belirterek, derneğin kadınlara, gençlere, engellilere ve KOBİ’lere yönelik projeleri hakkında bilgi verdi.

Dijital ekosistemin oluşturulması konusunda planlı bir şekilde hareket etmeye çalıştıklarını belirten AKTEPE, “Bilişim teknolojilerini çok iyi kullananlar kendilerini bilişimci zannedebiliyor ama bilişim mesleğinin bir uzmanlık olduğunu unutmamak lazım. Dolayısıyla bizim talebimiz, bilişim uzmanlığının bir kariyer olarak kabul edilmesi. Bilişim uzmanları için 3600 ek göstergeyi herkes istiyor diye talep etmiyoruz, bilişimciler bunu hak ediyor. Bu talebimizi bir rapor hazırlayarak ilgili yerlere ileteceğiz.” ifadelerini kullandı.

Bilişim personelinin özlük haklarının iyileştirilmesi çabası”

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Sn. Ömer Abdullah KARAGÖZOĞLU, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, bilişim personelinin özlük haklarının uluslararası piyasa şartlarıyla rekabet edebilecek seviyelere getirilmesine yönelik adımların hızlandırılması gerektiğini belirtti. Yetkin bilişim uzmanlarının sayısının arttırılmasına yönelik çalışmalar yapıldığını vurgulayan BTK Başkanı Sn. Ömer Abdullah KARAGÖZOĞLU ayrıca sektörün gelişmesi için bu alanda çalışan personelin özlük hakları durumunun önemli olduğunu ifade etti. Ayrıca, ücret ve emeklilik şartlarının iyileştirilmesinin yanında personelin kendini geliştirmesi için eğitim ve sertifika programlarının teşvik edilmesinin önemine de işaret etti.

Son derece verimli geçen toplantı kapsamında, Bilişim Personeli İstihdamının Düzenlenmesi Komisyon Başkanı Sn. Duygu ALBAYRAK da bugüne kadar titizlikle gerçekleştirdikleri çalışmaları ve özlük haklarında iyileştirmeye yönelik üstünde durulması gereken hususları özetledi. Toplantı esnasında bilişim personelinin temenni ve sorunlarını dinleyen AK Parti milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı ARGE Başkan Yardımcısı Dr. Osman COŞKUN ise bilişim çalışanlarının özlük haklarına yönelik hazırlanacak raporun meclis bünyesinde komisyona sunulması için gereken tüm desteği vereceğini ifade etti.

 

Önceki I.Dijital Dönüşüm Teknolojileri ve Standartları Zirvesi Gerçekleşti
Sonraki “2. Siber Güvenlik Ekosisteminin Geliştirilmesi Zirvesi” Ankara'da Gerçekleştirildi

Benzer Yazılar