Başbakan’dan ‘Sosyal Medya’ dili uyarısı!

Başbakan Yıldırım, “Ne yazık ki sosyal medya dili, yazı diline dönüşüyor”
uyarısında bulunarak “Milli seferberlik ruhu ile çalışmalıyız” mesajını verdi.
 “Dilini kaybeden bir millet, hafızasını kaybeder, benliğini kaybeder, hatta inancını kaybeder.”
Başbakan Binali Yıldırım, Ankara’da Türkçe Yaz Okulu Kapanış Programı’nda konuştu. Yıldırım; “Yaptığınız iş çok güzel, çok hayırlı bir iş. Yunus Emre Enstitüsü’nü de tebrik ediyorum, başarılarınızın devamını diliyorum. Ülkeler, kültürel ve tarihi derinlikleri ile orantılı olarak ellerindeki her imkanı bu dış politika aracına dönüştürmenin gayreti içerisindeler. Türkiye olarak biz du değişim sürecinin dışında olmadık, olmayacağız. Son 15 yıl içerisinde zamanın ruhuna uygun bir şekilde dış politikada araçlarımızı zenginleştirme konusunda büyük hamleler yaptık. Bu süreçte en büyük dönüşümü dış politikada gerçekleştirdik.

Ne yazık ki sosyal medya dili, gençlerimiz arasında geçerli bir yazı, iletişim diline dönüşüyor. Anlamsız kısaltmalar, aralarına serpiştirilen yabancı kelimeler, bozuk cümleler giderek sıradan hale geliyor. Dilimizi kısırlaştıran, nesiller arasındaki iletişimi yok eden, Türkçe’den ziyade nevzuhur bir kuş dilini andıran bu çürümeye artık ‘dur’ deme zamanı gelmiştir. Milli bir seferberlik ruhu ile çalışarak sözün, dilin taşıyıcısı olan kelimeleri, kavramları en iyi şeklilde anlatmalıyız dedi.

 

 

 

 

Önceki Türk Robot Takımı Dünyanın En İyileri Arasına Girdi
Sonraki BTK Çalışanlarının Çocukları da 'Yarını Kodlayanlar' Arasına Katıldı

Benzer Yazılar

Sektör Toplantı ve Haberleri

Türk Telekom Bağdat Caddesi mağazasında ilk iPhone X satışı dün gerçekleşti

Türk Telekom Bağdat Caddesi mağazasında ilk iPhone X satışı dün gerçekleşti 56

Sektör Toplantı ve Haberleri 0 Comments

PARDUS’un Kullanımı Giderek Yaygınlaşıyor

Altyapı çalışmaları ve personel eğitimlerini tamamlayan Pendik, Beykoz, Çekmeköy, Sancaktepe, Sultanbeyli, Şile, Tuzla, Ümraniye ve Üsküdar Belediyeleri, Pendik Belediyesinin ev sahipliğinde düzenlenen işbirliği protokolü töreniyle TÜBİTAK Ulusal Akademik Ağ ve