Yurtdışından cihazlara yeni getirilen düzenleme

BTK tarafından yapılan değişiklikle yurtdışından yolcu beraberinde getirilen telefonlarda IMEI değişim işlemi yapılabilecek.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) Elektronik Kimlik Bilgisini Haiz Cihazların Kayıt Altına Alınmasına Dair Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği, Resmî Gazete’de 25 Şubat’ta yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kayıt değişiklik başvurularını teknik servis ve ithalatçı firma yapabilecek

Yurtdışından yolcu beraberinde getirilen telefonlar veya elektronik kimlik bilgisi (IMEI) bulunan diğer cihazlarla ilgili düzenlemede yapılan değişiklikle; bu cihazların bozulması durumunda ithalatçı üzerinden garanti veya tamir nedeni ile değişim işlemleri yapılırken kayıt değişiklik başvurularını cihaz sahiplerinin yanı sıra Türkiye’de teknik servis hizmeti veren ithalatçı firmaların da yapabilmesine imkân tanındı.

IMEI değişimi kolaylaştı

Böylece yurtdışından alınmış ve daha önce kaydı yaptırılmış cihazların bozulması halinde IMEI değişim işlemlerinde kolaylık sağlanarak tüketicilerin yaşayabileceği mağduriyetin de önüne geçilmiş oldu.

Ayrıca yurt dışından alınmış olsa bile daha önce kaydı yapılmış cihazların garanti kapsamında ithalatçılar tarafından tamir veya değişim işlemleri kolaylaşmış oldu.

Önceki E-Fatura ve E-Defter kullanıcı sayısı 121 bin 875’e ulaştı
Sonraki Aile içi girişimcilik ekonomiye 30 yıl kazandıracak

Benzer Yazılar

Sektör Toplantı ve Haberleri

BTK-USOM Açığı Gördü, Zararı Önledi

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, dünyayı sarsan siber saldırı hakkında açıklamalarda bulundu. 94

Sektör Toplantı ve Haberleri

Netaş 50. yılında en iyi Start-Up yazılım ve donanımlarını ödüllendiriyor

50.yılında Netaş’tan genç girişimcilere tam destek 77

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!