TBD’nin Geleneksel “Kamu-BİB” Toplantılarının Bu Yılki Teması “Dijital Devlet”

Türkiye Bilişim Derneği(TBD) kamu ve özel sektörü ‘dijital devlet’ için 26 – 29 Ekim tarihlerinde bir araya getiriyor. Türkiye’nin en köklü bilişim platformu olan ve 19’uncusu düzenlenecek “Kamu-BİB”’de, Türkiye’nin izleyeceği yol haritası, sektörün yön vericileri tarafından masaya yatırılacak. “Siber güvenlik”, “e-devlet”, “bulut bilişim”, “KamuNet” gibi stratejik konuların ele alınacağı “Kamu-BİB”de, “Dijital Türkiye” hedefi için kamu, özel sektör ve akademik dünyanın ortak hareketinin önemi vurgulanacak. TBD Genel Başkanı Rahmi Aktepe, “Türkiye’nin bilim ve bilişimdeki başarısı artık ülkemizin beka sorunu haline geldi” dedi.

  “KAMU VE ÖZEL SEKTÖR ARASINDAKİ İŞBİRLİĞİ TÜRKİYE’Yİ GELECEĞE TAŞIR”

TBD Genel Başkanı Aktepe, Türkiye’nin teknolojiden sağlığa, kültürden spora kadar ülkeyi ilgilendiren her türlü gelişmede kamu, özel sektör ve akademik dünya olarak birliktelik içerisinde olması gerektiğini belirtti. Bu birlikteliğin ülkenin çıkarları açısından önemli olduğunu vurgulayan TBD Genel Başkanı Aktepe şunları söyledi:

“Türkiye’nin devlet kurumlarının ve özel sektörünün, bilim ve bilişim alanındaki başarısı artık ülkemizin ‘beka sorunu’ haline geldi. Türkiye, jeopolitik konumu, çevre ülkelerden gelen terör sorunu, sınır ötesi operasyonlar ile zorlu bir süreçten geçiyor ve teknoloji üreten ve ihraç eden bir ülke olmanın eşik noktasında bulunuyor. Türkiye son 10 yılda bilim ve bilişime yaptığı yatırımların meyvesini kamu, özel sektör ve akademik çevrelerinin bilim ve bilişimde birleşmesi ile alacaktır. Geçmiş uygarlıkların gıpta ile baktığı ve ‘Güneşin Çocukları Anadolu İnsanı’ olarak adlandırılan bizler, bu eşik noktasını kamu ve özel sektör arasında işbirliğini sağlayarak aşacak güçteyiz. Yeter ki kurumlar arası sağlıklı bir iletişim ve iş birliği olsun. Aksi takdirde kurumların kendi alanlarında yalnız bir şekilde gelişme arzuları, kurumlar arasında işbirliğinin zorunlu olduğu bilim ve bilişim dünyasında en büyük engeldir. Bilişimciler olarak bizler ülkemizin geleceği için güç birliği yapacağız ve ülkemizi geleceğe taşıyacağız.”

TÜRKİYE’NİN BİLİŞİMDEKİ GELECEĞİ MASAYA YATIRILACAK

TBD tarafından Bodrum Vogue Otel’de düzenlenecek olan “Kamu-BİB”’e kamu ve özel sektör bilişimcilerinin yanı sıra üniversitelerden de katılım bekleniyor. Yerli ve milli yazılımlarla oluşturulan yeni teknolojilerin mevcut sisteme uyarlanması ve yaşanan sorunlara çözüm önerilerinin getirilmesi gibi konuların da masaya yatırılacağı toplantıda, katılımcıların görüşleri raporlanacak ve dijital dönüşüm sürecinde kullanılacak bir başucu kitapçığı olarak derlenecek.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ve Dijital Türkiye Platformu’nun desteği ile düzenlenecek olan “19. TBD Kamu-BİB” toplantılarına katılmak ya da sponsor olmak için  www.kamu-bib.org.tr adresinden bilgi alınabilecek.

KAMU-BİB NEDİR?

Türkiye Bilişim Derneği’nin çatısı altında, 1995 yılında kurulan Kamu-BİB platformu, kamu bilgi işlem birimleri ve sektörel katılım ile bilişim teknolojilerinin etkili ve yaygın kullanımı; kamu kurumlarının hizmetlerini etkin ve verimli sunabilmesi için ulusal bilişim politikalarının oluşturulmasına katkı sağlanması; bilgi işlem birimleri arasında bilgi paylaşımının artırılması, mesleki dayanışmanın geliştirilmesi; sorunlara ortak çözümler oluşturulması konularında farkındalık yaratmak amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. Kuruluşundan bu yana 18 verimlilik toplantısı düzenleyen Kamu-BİB toplantılarına, kamu sektörünün yanı sıra özel sektörden temsilcilerin de katılmasına çok büyük önem veriyor.

Kamu-BİB platformu, geçmiş yıllardaki toplantılarını da “Yeni Teknolojik Yönelimler”, “Elektronik Belge”, “Birlikte Çalışabilirlik”, “Bilgi Toplumuna Doğru”, “e-devlet e-toplum” gibi güncel bilişim temalarıyla düzenlemiş ve geleceğe ışık tutmuştu.

 

Önceki İki Türk Şirketi Dünya Film Endüstrisini Blockhain'e Taşıyacak
Sonraki Yolsuzluğun Önlenmesi ve Etiğin Teşviki için Teknik Destek Projesi Konferansı

Benzer Yazılar

TBD Haberleri

Türkiye Geniş Katılım ile “Yazılım Envanteri”nin Taksonomisini Oluşturuyor

24 Şubat 2022 Perşembe günü tam gün süren “Yazılım Envanter Çalıştayı” gerçekleştirildi.. Çalıştay TOBB’un ev sahipliğinde, TOBB Türkiye Yazılım Meclisi organizasyonunda, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Milli Teknolojiler Genel Müdürlüğü desteği

TBD Haberleri 0 Comments

TBD 18. Bilimkurgu Öykü Yarışması Sonuçlandı

BİR AİLE ÖLÜMÜ SOSYAL MEDYAYA TAŞIRSA! İRONİK ANLATIMIYLA “EXTUBE” BİRİNCİ OLDU Türkiye Bilişim Derneği (TBD) tarafından 1998’den bu yana geleneksel olarak düzenlenen “TBD Bilimkurgu Öykü Yarışması” sonuçlandı. Bu yıl 18’incisi