Teknolojinin Kadın Liderleri ödülleri sahiplerini buldu

KAGİDER ve Aydın Doğan Vakfı işbirliğiyle hayat bulan Teknolojinin Kadın Liderleri yarışması, ödül töreniyle 12 Haziran’da Microsoft Türkiye ofisinde gerçekleşti. Kadınların teknoloji alanındaki başarılarını desteklemek amacıyla yola koyulan ve bu yıl ikincisini gerçekleştirilen organizasyona, 9 farklı kategoriden yüzlerce kadın katıldı.

Teknolojinin Kadın Liderleri yarışması ilk kez geçen yıl Türkiye’de teknoloji alanında çalışan kadınları daha fazlasını başarmaları yolunda teşvik etmek amacıyla hayata geçirildi. Kadın girişimciliğini geliştirmek; kadının ekonomik ve sosyal yaşamda konumunu güçlendirmek amacıyla çalışmalarını yürüten Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) ve çalışmalarında kız çocuklarının eğitim yoluyla güçlenmesini odak noktasına alan Aydın Doğan Vakfı destekçiler arasındaydı.

Her yaştan ve çalışma seviyesinden yüzlerce başvurunun gerçekleştiği yarışmada ödüller 9 farklı kategori ve 1 jüri özel ödülü olarak sahiplerini buldu. Organizasyonun ödüller kadar heyecan verici bir diğer yönüyse katılımcılar arasında birbirinden özel ve ilham verici başarı hikâyelerinin kitlelere ulaşmasıydı. Kadınlara yönelik teknoloji programı olan ve ortaokul, lise öğrencilerinden profesyonel yöneticilere kadar her yaş ve meslek grubundan kadınların aday olabildiği yarışma, teknoloji sektörüne ve kadınların ekonomiye katılmasına yeni bir dinamizm katması açısından da önem taşıyor.

Bu yılın Teknolojinin Kadın Liderleri kategori birincilerini gururla paylaşıyoruz:

  • Yılın Başarılı Kadın Eğitimcisi – Müjde Esin
  • Yılın Başarılı Kadın CIO’su – Figen Demirhan
  • Bilişimde Fark Yaratan Kadın Lider – Prof. Dr. Aytül Erçil
  • Yılın Başarılı Kadın Yazılım Geliştiricisi – Elif Koç
  • Yılın Başarılı Kadın Girişimcisi – Prof Dr. Pınar Yolum
  • Engelleri Aşan Kadın Lider – Serpil Gümüş
  • Bulut Bilişimde Fark Yaratan Kadın Lider – Özlem Kalender
  • Genç Teknoloji Yıldızı – İlayda Demircioğlu
  • Geleceğin Teknoloji Yıldızı Adayı – Deniz Gülbaharlı
  • Jüri Özel Ödülü – Teknolojik Anneler – Derya Divrikli – İpek Süer

Kadınlar daha çok desteği hak ediyor

Teknolojinin Kadın Liderleri töreninde konuşan Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu, Türkiye’nin ekonomik ve sosyal alanlarda ilerlemesinin, kadının ekonomik hayatta hak ettiği yere ulaşmasıyla doğru orantılı olduğuna; 21. yüzyılın bilişim teknolojilerinin çığır açıcı gelişmelerinin yüzyılı olduğu kadar, cinsiyet eşitliği ve kadınların ekonomik olarak güçlendirilmesinin de yüzyılı olduğuna inandıklarını belirtti.

OECD ortalamaları yüzde 60 civarında seyrederken, Türkiye’de 15 yaş üstü kadınlar arasında istihdam oranının TÜİK 2015 verilerine göre yüzde 27,7 seviyelerinde olduğuna dikkat çeken Murat Kansu şunları ifade etti: “Türkiye’de kadınların iş gücüne katılma oranı dünya ortalamalarının çok altında. Özellikle teknoloji ve bilişim sektöründe bu oran çok daha düşük. Teknolojinin Kadın Liderleri projesini hayata geçirirken bu düşük oranı yükseltmek için yola çıktık. Yarışmamızda birincileri belirlerken yeni nesillere ilham verecek, başarılarıyla onlara örnek olacak, cesaretleriyle güç verecek liderlerin çıkmasını amaçladık. Türkiye’de her yıl 5 bin bilgisayar mühendisi mezun oluyor. 5 bin mezunun ise sadece yüzde 15’ini genç kadınlar oluşturuyor! Hedefimiz bu oranları yukarıya taşımak.”

Rol modellerini öne çıkarmanın önemi

Türkiye Kadın Girişimciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sanem Oktar, iletişim teknolojilerindeki baş döndürücü gelişmeler, kadınların hayallerini gerçekleştirmelerine, hayata her alanda katılmalarına yardımcı olacak araçları sunduğuna dikkat çekti.

Oktar sözlerine şöyle devam etti: “Mobil iletişim, internet gibi yeni teknolojiler iş fikirlerinin uygulamaya konulması, iş hayatına erişim sağlanması gibi konularda kadınlar için çok önemli fırsatlar sağlıyor. Diğer yandan, ekonominin en fazla değer yaratan ve kalkınmanın lokomotiflerinden biri olarak nitelendirebileceğimiz teknoloji sektörü, istihdam alanındaki cinsiyet dengesizliğini kırabilecek bir potansiyele sahip. İşte bu noktada KAGIDER, Microsoft ve Aydın Doğan Vakfı işbirliğinde gerçekleştirdiğimiz Teknolojinin Kadın Liderleri Yarışması önem taşıyor. Eğitimden başlayarak kadınların teknolojiyle daha fazla ilgilenmelerini ve bu alanda kendilerine bir gelecek yaratmalarını teşvik etmeyi amaçlıyor. Bilişim sektöründe kadın oranı yüzde 20, bunu artırmak için daha fazla kadını görünür kılmamız, iyi örnekleri anlatıp ilham vermemiz gerekiyor. Teknolojinin Kadın Liderleri ödüllerinde geniş bir yelpazeyi kapsayan kategorilerimiz bu alanda kadınların başarı öykülerini topluma mal etmemizi, kadınları olumlu etkileyecek rol modellerini öne çıkarmamızı sağlıyor.”

Teknolojide kadının varlığını güçlendirmeliyiz

Doğan Grubu Deneykent Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hande Sabuncuoğlu ise Aydın Doğan Vakfı olarak, toplumsal sorumluluk projelerinde her zaman daha iyi, daha güzel ve daha insanca yaşanacak bir dünyaya katkı sağlayabilmeyi hedeflediklerini belirtti.

Bunun da temel yolunun cinsiyet eşitliğinden geçtiğine inandıklarını ifade eden Sabuncuoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Teknoloji bu kadar hızla gelişirken, bizim hala kadınların eğitimi ya da iş dünyasına katılımı konusunu tartışıyor olmamız bir noktada üzücü belki ama bu sadece bizim ülkemizde değil tüm dünyada önemli bir sorun. Evet, kadın eğitim hayatında olmalı, iş dünyasında olmalı, yönetimde olmalı. Bu doğrultuda teknolojide kadının varlığını güçlendirmeliyiz.”

Bu anlamlı etkinliğe katılan ve takip eden herkese ve emeği geçenlere Microsoft olarak teşekkür ediyoruz. Teknolojinin Kadın Liderleri büyüyerek yoluna devam ederken gelecek sene sizleri de aramızda görmek en büyük motivasyonumuz. Bu senenin kazanan isimlerinin ilham verici hikayeleri için ise bizi takip etmeye devam edin.

Gelecek teknoloji ile, teknoloji kadınlar ile daha güçlü!

Önceki Netaş 50. yılında en iyi Start-Up yazılım ve donanımlarını ödüllendiriyor
Sonraki Doğuş Teknoloji Ar- Ge merkezi oldu

Benzer Yazılar

Sektör Toplantı ve Haberleri

Avrasya Blockchain ve Dijital Para Araştırmaları Derneği İstanbul’da kuruldu

TÜRKİYE DİJİTAL DÜNYADAKİ YERİNİ ‘BLOCKCHAIN’ İLE GÜÇLENDİRECEK 177